Dobra forma aparatu ruchu, czyli tabletki na stawy oraz zdrowa dieta


Stawy potrafią dotkliwie dokuczać bólem, ograniczoną ruchomością oraz nieprzyjemnymi odgłosami strzelania. Co zrobić, by poprawić ich kondycję i zapobiegać poważnym schorzeniom? Czy zdrowa dieta i tabletki na stawy mają wpływ na odnowę chrząstki stawowej?

Dieta na stawy

Ogólnym zaleceniem, by utrzymać stawy w zdrowiu, jest stosowanie zbilansowanej diety. To właśnie ona powinna być podstawą, bez której trudno o działania profilaktyczne i regenerujące stawy. Aparat ruchu potrzebuje m.in. kwasów tłuszczowych omega-3, które można znaleźć np. w owocach morza, orzechach, produktach sojowych oraz roślinach strączkowych. Istotne jest również dostarczanie organizmowi wapnia, który znajduje się m.in. w nabiale, zielonych warzywach oraz nasionach sezamu, a także niedopuszczanie do niedoborów pozostałych witamin i minerałów. Pamiętanie o regularnej aktywności fizycznej (choćby spacerach lub maszerowaniu kilka razy w tygodniu) także pozytywnie wpływa na stan tkanki stawowej i zapobiega jej zanikaniu.

Suplementy – gdy dieta to za mało

Demonizowanie tabletek na stawy nie ma większego sensu, podobnie jak całościowe opieranie na nich swojego zdrowia. Żadna skrajność nie jest w tym przypadku dobra, dlatego najlepszym rozwiązaniem zdaje się tzw. złoty środek. Połączenie zdrowej diety z odpowiednią suplementacją to gwarancja stopniowych, ale zazwyczaj długotrwałych korzyści. Tabletki na stawy wybierane pod okiem specjalisty i z należytą uwagą mogą znacznie poprawić komfort życia. Preparaty te najczęściej zawierają kolagen (oraz witaminę C, która bierze udział w syntezie kolagenu), kwas hialuronowy, l-cysteinę, chondroitynę, glukozaminę, witaminę D oraz wapń. Nierzadko można w nich znaleźć substancje wspomagające np. kurkumę lub imbir. Przed zakupem konkretnego suplementu warto zapoznać się z działaniem poszczególnych składników i zrobić mały przegląd zawartości preparatów dostępnych na rynku – pozwoli to ocenić ich jakość i ułatwić wybór, który nie jest mały. Zawsze można również skorzystać z porady lekarskiej, by dostosować tabletki do indywidualnych potrzeb.

Okazuje się, że zdrowie stawów w dużej mierze zależy od stylu życia. Suplementacja, choć pomocna, jest dodatkiem, do którego stosowania należy podchodzić rozsądnie.