Obowiązki zawodowe, wymagania pracodawcy, napięta sytuacja w rodzinie, brak okazji do odprężenia i regeneracji sił, jedzenie w biegu, zgiełk i szybkie tempo życia. To tylko najważniejsze z czynników przyczyniających się do podniesienia poziomu stresu. Jak sobie z nim radzić? Które sposoby są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia?
Stres dla wielu osób jest nieodłączną częścią życia. Może on wynikać z różnych przyczyn, ale niezależnie od tego, co jest jego źródłem, bardzo ważna jest umiejętność jego redukowania. To bardzo ważne dla naszego zdrowia, bo przewlekłe stany zdenerwowania, przygnębienia lub przemęczenia działają destrukcyjnie na ludzki organizm, po dłuższym czasie przyczyniając się do rozwoju groźnych chorób.
O ile powyższe problemy nie są wynikiem chorób psychicznych, z nerwami często można poradzić sobie samodzielnie. Często wystarczy po prostu wyjść na spacer do lasu lub nad rzekę, zamówić smaczny posiłek i zjeść go bez pośpiechu, spędzić czas wspólnie z najbliższymi lub oddać się swojej pasji. Silne działanie antystresowe wykazuje też uprawianie sportu. Niezależnie od tego, którą z tych metod się wybiera, warto sięgnąć po tabletki na uspokojenie. Pozwolą one szybko się odprężyć i ukoić nerwy, przydadzą się także, jeśli stres nie pozwala zasnąć.
Tabletki uspokajające – najważniejsze składniki
Ziołowe tabletki na uspokojenie, w przeciwieństwie do preparatów powstających w sposób syntetyczny, są zasadniczo bezpieczne dla zdrowia – o ile oczywiście stosuje się je w prawidłowy sposób. Nie uzależniają, ich przedawkowanie jest trudne i mało niebezpieczne, rzadko też wchodzą w interakcje z innymi medykamentami. Jest to wynikiem tego, że w ich skład wchodzą zioła o stosunkowo łagodny, dobrze sprawdzonym działaniu.
Najczęściej spotykany składnik tabletek na uspokojenie to ekstrakt z kozłka lekarskiego, znany również jako waleriana. Duże znaczenie mają też takie zioła jak dziurawiec, melisa, szyszki chmielu, serdecznik, arcydzięgiel, arktyczny korzeń (a dokładnie różaniec górski) oraz lawenda.