Czasami trudno jest odmówić sobie dokładki ciasta, które wypiekła mama. Jest to jak najbardziej normalne. Człowiek potrzebuje w swojej diecie cukru, gdyż dostarcza mu on niezbędnej energii. Jednak wszystko należy spożywać z umiarem. Zbyt duże ilości cukru mogą powodować czasem poważne choroby. Co warto wiedzieć o badaniu poziomu cukru we krwi?
Prawidłowy poziom cukru
Skoro już wiadomo, że częste spożycie słodkości może być przyczyną podwyższonego wyniku pomiaru cukru, to warto wspomnieć o tym, jaki ten wynik powinien być. Otóż za normę przyznaje się wartość 70-99 mg/dl (3,9– –5,5 mmol/l). Co zatem w przypadku, jeśli wynik ten odbiega od normy? Czasem może być za niski, a czasem za wysoki. Nie jest to od razu powód do paniki. Niezadowalający wynik może być bowiem spowodowany wieloma czynnikami, które niekoniecznie muszą oznaczać poważną chorobę. Czasami długotrwały stres skutecznie przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Przyczyną może być także zmiana diety. Jednak jeśli taki wynik utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, to warto udać się do lekarza po zasięgnięcie opinii specjalisty. Wysoki poziom cukru we krwi może być także spowodowany nieprawidłowym wykonaniem pomiaru. Co to oznacza? Otóż pomiar taki powinien być wykonany rano, najlepiej na czczo. Zaleca się, aby co najmniej 8 godzin przed wykonaniem pomiaru nic nie jeść ani nie pić. Wskazane jest tylko spożywanie mineralnej wody. Jak przebiega takie badanie?
Niezbędny glukometr
Aby można było badać swój poziom cukru w domu, konieczny będzie zakup urządzania do pomiaru cukru. Jest to tak zwany glukometr. Badania takiego nie należy się obawiać, gdyż jest ono praktycznie bezbolesne. Mała igiełka, która wbija się w opuszek palca nie wyrządza ogromnej krzywdy. Kto zatem powinien regularnie sprawdzać prawidłowy poziom cukru (więcej) we krwi? Zdecydowanie muszą to robić osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością. Również jest to zalecane kobietom w ciąży. Jednak badanie cukru powinno stać się wręcz obowiązkiem i codzienną rutyną dla osób chorych na cukrzycę. Powinni oni bowiem sprawdzać stan cukru nawet dwa razy dziennie. W tym przypadku wskazane jest oczywiście prowadzenie odpowiedniego trybu życia i utrzymanie diety. Zaleca się unikać alkoholu, słodkości, ale także dużej ilości ziemniaków. Są to bowiem produkty, które mogą znacznie podwyższać poziom cukru we krwi.
Cukier można zastępować naturalnymi odpowiednikami, jednak nie należy usuwać go całkowicie z diety. Jest on bowiem potrzebny do życia, gdyż dostarcza niezbędną energię.