Niezbędna witamina K2


Powszechnie uważa się, że witamina K odpowiada za procesy krzepnięcia krwi i ogólnie jest to prawda. W rzeczywistości jednak odgrywa znacznie większą rolę. To efekt tego, że pod nazwą witaminy K kryją się właściwie dwie witaminy: K1 oraz K2.

Czym jest witamina K2?

Witamina K1 odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi, natomiast witamina K2 niezbędna jest do prawidłowej gospodarki wapniem. Odgrywa tak samo ważną rolę, jak witamina D3. To z tego względu coraz częściej te dwie witaminy występują razem w suplementach wzmacniających kości.

Witamina K2 dodatkowo zapobiega miażdżycy, nowotworom płuc, żylakom, opóźnia proces starzenia się. Niestety organizm człowieka nie ma zdolności wytwarzania witaminy K2 i nie możemy dostarczyć jej w diecie, ponieważ w produktach występuje w niewielkich ilościach. Wyjątek stanowi japoński natto, czyli sfermentowane ziarna soi. Poza Japonią jednak nie znalazł zwolenników.

Witamina K2 – konieczna suplementacja

Dla utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowej konieczna jest suplementacja witaminy K2. Dzięki jej prawidłowemu poziomowi dostarczany do organizmu wapń wędruje do kości, a nie odkłada się w naczyniach krwionośnych.

Wybierając suplement, należy sprawdzić, czy witamina K2 jest pochodzenia naturalnego. Warto też sprawdzić opinie klientów na temat konkretnego suplementu. W sprzedaży witamina K2 pod dwoma postaciami:

• K2 MK4,
• K2 MK7.

Pierwsza z nich jest krótkotrwała, dlatego trzeba przyjmować ją 3 razy dziennie. Druga jest witaminą o przedłużonym działaniu i wystarczy 1 tabletka dziennie, tym samym cena suplementacji jest niższa.