Problemy z pamięcią


Problemy z pamięcią mogą wynikać z pośpiechu i nadmiaru obowiązków. Mogą też być skutkiem ubocznym chorób lub zakażeń. Zdrowy i aktywny tryb życia korzystnie wpływa na sprawność umysłową. Znany jest także pozytywny wpływ miłorzębu dwuklapowego na koncentrację i uwagę.

Odwracalne problemy z pamięcią

Pośpiech i szybki tryb życia sprzyjają zapominaniu. Problemy z pamiętaniem rzeczy często także towarzyszą stanom obniżonego nastroju. Z wiekiem zdolności umysłowe się osłabiają. Wszystkie te zjawiska są normalne i nie powinny niepokoić.

Jednakże, jeśli problemy z pamięcią, koncentracją i myśleniem pojawiają się nagle i szybko postępują, to niezwłocznie należy udać się do lekarza. Część tych zaburzeń ma charakter tymczasowy i odwracalny. Mogą być na przykład efektem ubocznym branych lekarstw. Jeśli ich przyczyną jest guz lub krwiak mózgu, to interwencja chirurgiczna może całkowicie rozwiązać problem. Częste zapominanie może też być objawem takich chorób, jak np. niewydolność wątroby lub nerek bądź bakteryjnych infekcji układu nerwowego.

Kiedy dzieje się poważnie

Niestety istnieją choroby, które nieodwracalnie pogarszają zdolności umysłowe (np. choroba Alzheimera, czy otępienie naczyniopochodne). W chorobie Alzheimera gromadzące się nieprawidłowe białka powodują uszkodzenia komórek nerwowych, natomiast otępienie naczyniopochodne jest spowodowane niedokrwieniem i niedotlenieniem mózgu.

Miłorząb dwuklapowy – czy już nie zapomnę?

By długo zachować sprawność umysłową ważne jest prowadzenie higienicznego trybu życia, czyli odpowiednia ilość snu, dbanie o relaks i odpoczynek, zrównoważona dieta i unikanie używek. Od dawna też znany jest korzystny wpływ uprawiania sportu na zachowanie sprawnej pamięci.

Miłorząb dwuklapowy z lekinatury.pl jest od tysięcy lat stosowany w medycynie chińskiej. Wpływa na poprawę pamięci, koncentracji i uwagi. Zawiera on substancje, które poprawiają krążenie krwi – dzięki temu mózg jest dobrze odżywiony i natleniony, czyli sprawniej działa. Chroni komórki nerwowe i spowalnia starzenie tkanki nerwowej. Niektóre badania wskazują, że może on pomagać w leczeniu choroby Alzheimera poprzez hamowanie tworzenia złogów szkodliwego białka uszkadzającego neurony.