Czy ilość zażywanej kreatyny ma znaczenie?

creatine

Każdy, kto w choć minimalnym stopniu liznął w swoim życiu dziedziny kulturystyki i bardziej wytężonego ćwiczenia swoich mięśni, ten z pewnością zetknął się z kreatyną. Popularną opinią jest ta mówiąca, że im jej więcej jest dostarczanej do organizmu tym lepiej. Czy tak faktycznie to wygląda, czy może lepiej nie przesadzać z jej ilością?

Ile można zjeść dziennie kreatyny?

Podstawową zasadą działania kreatyny jest zwiększanie ilości fosfokreatyny w organizmie. Jest to substancja odpowiedzialna za transportowanie energii prosto do komórek mięśniowych. Teoretycznie więc im więcej tej substancji, tym lepiej, ponieważ do mięśni dostarczona zostanie większa dawka energii, czyli trening będzie mógł być bardziej wytężony i dłuższy.
Z tego też powodu wiele osób uważa, że bez najmniejszego problemu można dziennie spożywać nawet ponad 20 gramów kreatyny, ponieważ będzie to miało dobry wpływ na ich treningi.
Nic bardziej mylnego, ponieważ takiej ilości zwyczajnie nie da się przyswoić i większość wydalona jest wraz z moczem. Przyjmuje się, że kreatyna powinna być zażywana w dawce nie większej niż 10 gramów.

Możliwe skutki uboczne stosowania kreatyny

Należy przy tym pamiętać, że zbyt duże ilości kreatyny mogą przynieść wiele różnego rodzaju skutków ubocznych dla organizmu. Oczywiście bardziej wytężone zostają nerki, które muszą filtrować tak duże ilości tego środka. Z tego powodu wystąpić mogą problemy żołądkowe, odwodnienie organizmu, a także skurcz mięśni. Znacznie zwiększona zostaje także ich podatność na nadwyrężenie i naciągnięcie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sklepu: https://swiatsupli.pl/pl/33-kreatyny