SKUTKI NIEDOBORU ŻELAZA


Żelazo jest jednym z podstawowych pierwiastków koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Skutków jego niedoboru jest wiele, z czego jedne są mniej poważne, inne jednak są niebezpieczne dla zdrowia.

ANEMIA

Niedobór żelaza w najgorszym przypadku może doprowadzić do tak poważnej choroby, jaką jest anemia. Jej objawami są senność, zawroty głowy, osłabienie, spadek odporności. W zaawansowanym stadium może prowadzić do zapalenia błony śluzowej i kącików ust. Chorobę tą bardzo trudno wyleczyć i często pacjent musi się z nią męczyć przez parę lat. Warto wiedzieć o tym, że schorzenie to znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie.

PRACA MÓZGU

Żelazo w diecie jest istotne przede wszystkim dlatego, ponieważ wpływa bezpośrednio na pracę mózgu. W przypadku jego niedoboru obniża się koncentracja, a także zdolność zapamiętywania określonych rzeczy i zjawisk. Wpływa to na to, że znacznie trudniej się pracuje, czy uczy. Dodatkowo dochodzi do tego bezpodstawne zmęczenie, które tym bardziej uniemożliwia efektywne wykonywanie codziennych obowiązków. Oprócz tego zmniejsza się samopoczucie, nie chce się niczego robić, ciężko jest się zmusić do wykonywania nawet najprostszej czynności.