Jakie jest zapotrzebowanie sportowców na multiwitaminy?


Podczas gdy sportowcy mogą mieć nieco wyższe zapotrzebowanie na witaminy i minerały niż osoby niebędące sportowcami, obecnie nie ma zaleceń dotyczących tego, ile więcej potrzebują. Jeśli uważasz, że musisz wziąć suplement multiwitaminowy, nie musisz brać specjalnego preparatu przeznaczonego dla sportowców. Skonsultuj się z lekarzem, aby pomóc Ci wybrać odpowiednią dla siebie multiwitaminę.

Witaminy i minerały dla sportowców

Sportowcy muszą upewnić się, że zaspokajają codzienne zapotrzebowanie na witaminy C, D i B. Jako przeciwutleniacz witamina C chroni organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, witamina D jest ważna dla zdrowych kości, a witaminy B pomagają w wydobyciu potrzebnej energii z pożywienia.

Szukając suplementu, chcesz wybrać taki, który spełnia około 100 procent dziennej wartości, ale nie przekracza Twoich codziennych potrzeb. Pamiętaj jednak, że więcej nie zawsze oznacza lepiej.

Suplementy

Multiwitaminy dla sportowców, które przyjmujesz raz dziennie, może najlepiej działać dla zapracowanego sportowca. Istnieje szeroka gama opcji do wyboru, w tym marki wytwarzane z syntetycznych witamin i te przygotowywane z całych produktów spożywczych. Jedno niekoniecznie jest jednak lepsze od drugiego. Bez względu na źródło witaminy tracą moc z czasem, szczególnie jeśli są przechowywane w ciepłych temperaturach lub wystawiane na działanie światła.

Aby mieć pewność, że uzyskasz jak najwięcej korzyści, kup suplement w znanym sklepie, który regularnie uzupełnia zapasy.

Wzmocnione napoje sportowe

Jako sportowiec możesz rozważyć wzbogacone napoje sportowe jako opcję zwiększenia spożycia składników odżywczych. Tego rodzaju napoje nie tylko pomagają zaspokoić codzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, ale także zapewniają nawodnienie. Mogą być również źródłem węglowodanów i białka, dlatego mogą być stosowane jako zamiennik posiłku przed lub po ćwiczeniach.

Może być jednak konieczne ograniczenie ilości spożywanych napojów, zwłaszcza jeśli jedna porcja odpowiada 100% lub więcej dziennej wartości wielu składników odżywczych.

O preparatach specjalnych

Istnieje wiele specjalnych suplementów multiwitaminowych przeznaczonych specjalnie dla sportowców. Te formuły są sprzedawane jako wzmacniacze energii i środki zwiększające wydajność, ale nie ma dowodów na to, że każdy składnik odżywczy lub suplement może to zrobić. Spożywanie wystarczającej ilości odpowiednich produktów spożywczych zapewnia zaspokojenie zwiększonego dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały oraz działanie na najwyższym poziomie.

Multiwitaminy dla sportowców dostępne pod adresem: https://swiatsupli.pl/pl/129-witaminy-a-z-multiwitaminy